OR. GENERAL ASIM GÜNDÜZ PAŞAMIZIN MEZARI BAKIMA ALINDI

                                                   OR. GENERAL ASIM GÜNDÜZ PAŞAMIZIN MEZARI BAKIMA ALINDI

Kütahya’mızOrgeneral Asım Gündüzın yetiştirdiği büyük şahsiyetlerden 14 Ocak 1970 yılında vefat eden Org. Asım Gündüz Paşa’nın, İstanbul Zincirlikuyu mezarlığında bulunan kabrinde zaman içerisinde bazı çökmeler oluştuğu, mermerlerinin ise tamamen karardığı görülmüştür. Kütahya İlinden Yetişenler Derneği Genel Merkezi kabrin bakımdan geçirilmesi için gerekli maddi desteği sağlayarak İstanbul Kiyd Şube Başkanlığına bu konuda harekete geçilmesi için talimat vermiştir. Kiyd İstanbul Şube Başkanı Sayın Ömer Sülün ricamızı kırmayarak derhal kabrin yapımıyla ilgilenmiş ve gereğini çok kısa bir zamanda yaparak genel merkezimize bildirmiştir. Org. Asım Gündüz Paşamızın  kabrinin düzenlenmesi takdir toplamıştır.

Kiyd Genel Başkanı Süleyman Çankaya konu ile ilgili olarak “Kabrin durumu Sayın Valimiz Sayın Dr. Ömer Toraman tarafından bize iletildiğinde derhal İstanbul şubemizden mezarın güncel fotoğrafları ve kamera görüntülerinin genel merkezimize gönderilmesi istenmiş ve durumu anlaşıldıktan sonra gerekli olan bakım ve tamirin ne şekilde olması gerektiği planlanmıştır. Kısa bir süre sonra gerekli tamirin yapılmasının ardından kabrin yeni durumunu gösteren video ve fotoğraflar tarafımıza gönderilmiştir. Bu işteki emekleri dolayısıyla İstanbul Şube Başkanı Ömer Sülün ve ekibine teşekkür ederim ”dedi.                                                                                              

Kiyd Genel Başkanı Süleyman Çankaya Org. Asım Gündüz Hakkında ayrıca şu bilgileri vermiştir.12.04.1880 tarihinde Kütahya’da doğmuş olan Asım Gündüz, Kütahya’nın köklü ailelerinden büyük Müftü Hacı İsmail Efendi’nin torunu Ömer Bey ile Hatice Hanımın oğludur. Kütahya Rüştiyesini bitirdikten sonra Kuleli askerî idadisinde okudu. Harbiye ve harp akademisinde ATATÜRK’ün sınıf arkadaşıydı. Sonrasında Alman harp akademisinde tahsiline devam etti. Alman Genel Kurmayında stajını yaptı. Yurda döndükten sonra Erkan-ı Harbiye Reisliğinde şube müdürlüğü görevinde bulunurken aynı zamanda harp akademisinde hocalık yaptı. Ayrıca Şehzade Ömer Faruk’un özel hocalığını da yapmıştır. 1920 Yılında Mustafa Kemal Paşa’nın daveti üzerine Ankara’ya gitti ve harp cephesi kurmay başkanlığına getirildi ve İstiklal Savaşı sonuna kadar bu görevde kaldı. Asım Paşa’nın Türkiye’nin kurtuluşuna yapmış olduğu en büyük katkı Büyük Taarruz’un plânını hazırlamış olmasıdır.

Cumhuriyet döneminde Genelkurmay Başkanlığının kurulması ve bu göreve Mareşal Fevzi Çakmak’ın getirilmesiyle beraber Genelkurmay İkinci Başkanlığına atanan Asım Paşa, emekli olduğu 1946 yılına kadar bu görevde kalmıştır. İzmir’in geri alınmasından sonra İsmet Paşa (İnönü) ile birlikte Mudanya konferansına katılmıştır. Montreux mukavelesinin müzakerelerinde askerî murahhas olarak bulunmuş 1938 yılında Hatay konusunda Fransızlarla Antakya’da yapılan görüşmelerde Türk Askerî Heyeti Başkanı olarak değerli hizmetleri geçmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransız ve İngiliz Kurmay Heyetleriyle Halep, Hayfa ve Kudüs müzakerelerinde Hükümetimizi temsil etmiştir.1946 ve 1950 seçimlerinde CHP’den Kütahya Milletvekili seçildi. İyi derecede Almanca ve Fransızca biliyordu. Org. Asım Gündüz ömrünün son bir senesinde Bahariyedeki köşkünden hiç çıkmadan oğlu Ferruh ile birlikte geçirdi.

Doktorlar ölümünden on gün önce geçirmiş olduğu kalp krizini atlatmış olduğunu söyledilerse de 14 Ocak akşamı saat 18.00 de geçirmiş olduğu yeni bir kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi 16 Ocak 1970 Cuma günü büyük bir askerî törenle Kadıköy’den Dolmabahçe rıhtımına çıkarılmış, namazı Şişli Caminde kılındıktan sonra Zincirlikuyu Mezarlığındaki ebedi istirahatgâhına tevdi edilmiştir.

Antakya’nın Türk topraklarına katılışında tarihi rolü vardır. Onun bu çabasını takdir ederek minnettar olan Antakyalılar tarafından şehir parkına adı verilerek heykeli yapılmıştır.Orgeneral Asım Gündüzİstanbul’da adına bir cadde bulunmaktadır. Kütahya’da adına bir cadde bir park ve parkta içerisinde bir heykeli vardır. Ayrıca 2010 senesinde Fatih Mahallesinde adına bir İlköğretim Okulu yapılmıştır. Kütahya’mızdan yetişen Org. Asım Gündüz, Prof. Dr. Oktay Aslanapa gibi değerli şahsiyetlerin adlarına sempozyumlar düzenleme yoluyla adlarının kamuoyuna duyurulmasının da gerekli olduğunu sözlerine ilave etti.

Katıldığı Savaşlar:1912 — 1913 Balkan Harbi, Genel Karargâh Harekât Şube Müdür Yardımcısı,1914 — 1918 Birinci Dünya Harbi, Kolordu Kurmay Başkanı, Sina Cephesi Kurmay Başkanı, Tümen Komutanı (48 inci Tümen)1919 — 1922 Batı Cephesi Kurmay Başkanı (İstiklâl Harbinde)

 

Org. Asım Gündüz'ün Kabrinin önceki Hali

Kabrin önceki Hali

Kabrin Yeni Hali

Comments are closed.