47. GENEL KURUL YAPILDI

47_genel_kurulKütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) Genel Merkezi‘nin 47. Olağan Genel Kurul toplantısı Vali Şükrü Kocatepe,Belediye Başkanı Mustafa İça,22. dönem milletvekili Alaattin Güven ile şubelerden gelen çok sayıdaki delegelerin katılımıyla yapıldı.Genel Başkan Süleyman Çankaya tarafından açış konuşması yapıldıktan sonra divan teşekkül ettirildi.Divan başkanlığına kurucu üyelerden Mustafa Peçen,yardımcılığına Hüsnü Süyün katipliklerede Adil Özkan ve Salih Erdoğmuş teklif edildi ve oybirliği ile kabul edildi.Toplantı yeter çoğunluğunun olduğu tesbit edildi,Saygı duruşundan sonra istiklal marşını Doğan Karaağaoğlu okuttu.

Gündem maddesi gereğince 46. Dönem faaliyet raporu Genel Başkan Süleyman Çankaya tarafından okundu. Hesap raporları Genel Muhasip Sabit Özpaçacı,denetleme raporu Ahmet Kaçan tarafından okunarak raporlar ayrı, ayrı oylandı ve oybirliği ile kabul edildi.

İstanbul Şube başkanı Halit Ceylan söz aldı.47. genel kurulumuzun hayırlı olmasını diliyor,hepinizi hürmetle selamlıyorum diyerek söze başlayan Ceylan şöyle devam etti.İstanbul şubesi olarak 8 Martta kongremizi yaptık.O gün kadınlar günüydü.,bugün 10 Mayıs Anneler günü Genel Merkezimizin kongresini yapıyoruz.Bu her halde tesadüf değil,büyük bir tevafuktur.Bu İstanbul ve Kütahyamız’ın kaynaşmasının göstergesidir.Bu kaynaşma daha mükemmel ve daha bir güzel şekilde devam edecektir.Gönüllü olarak yapılan işler her zaman hayırlı sonuçlar vermiştir.Dernek üyelerimizin sayısı artırılmalıdır.Özellikle eşlerimizi üye yapalım.Sayın genel başkanımızında gayret ve teşvikleriyle uzun zamandır özlemini çektiğimiz bir mekana kavuştuk.Teşekkür ediyoruz.Şu an alınan dairemizde tadilat ve tefrişat işlemi yapılmaktadır.Maddi bakımdan bir hayli sıkıntıya girdik.Kütahya merkezdende katkı bekliyoruz.47. dönemin hayırlı olmasını,daha güzel işler başarılacağını diliyorum ve buna inanıyorum.diyerek teşekkür etti.

Genel başkan Süleyman Çankaya tarafından Kütahyamız’da bilhassa eğitime verdiği önem ve diğer hizmetlerinden dolayı Vali Şükrü Kocatepe’ye plaket takdim edildi.Muhterem Hacı Emeti İça’ya verilmek üzere oğulları Mustafa İça ve Ahmet İça’ya da bir plaket takdim edildi.Daha sonra derneğe maddi ve manevi katkıda bulunan Rifat Çini,Kadir Adlım, Ahmet Özağarı,Cevdet Dayıoğlu,Tevfik Özpaçacı,Gürbüz Karahan,Altan Erdem,Levent Erdem,M.Akif Ulusoy,Handan Ertuğrul,İsmet Çakar,Durmuş Candan,Bahadır Yener,Rafet Kalkan,Ahmet Can,Mehmet Erdoğan,Sabahattin Tufan,Müjdat Altay,Mehmet Domaniç, Galip Kurt,Doğan Güral,H.Ali Kaptan,Nazım Mersin,Halit Büyüköğüt,Memduh Uysal,Adil Özkan,Ercan Karasu,Mebrure-Tekin Uğurel,Ömer ALHAN,Vedat Sun,Y.Nezih Sargın,M.Ali Özdomaniç ve Halit Ceylan’a Vali Kocatepe,Belediye Başkanı İça ve Genel Başkan Çankaya tarafından plaketleri takdim edildi.Kongrede çeşitli sebeplerle bulunamayanların plaketleri İstanbul şubesinin yeni yerinin açılışında verilmek üzere başkan Halit Ceylan’a teslim edildi.

Belediye başkanı Mustafa İça söz alarak şöyle dedi: Sayın divan,sayın Valim,Sayın milletvekilim sevgili hemşehrilerim hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.Genel Kurula biraz geç kaldım özür diliyorum.Üreticiler Birliğinin genel kurulunu ilgililerle birlikte yaptık.Kütahyamız için iyi olacağını umuyorum.Genel Kurulun hayırlı olmasını ve yeni yönetime başarılar diliyorum.Siz hemşehrilerime teşekkür etmek istiyorum.Yeni bir seçimden çıktık.Gerek adaylığım gerek seçim atmosferinde bana gösterdiğiniz büyük destekten dolayı Türkiye üçüncüsü olduk.Bununla beraber gücümüz arttı.Hükümet nezdinde bakanlarla görüşürken arkamda bu gücü hissediyorum ve sorumluluğunuda hissediyorum.Bu sorumluluğu sizlerle beraber ,özellikle Kütahya İlinden Yetişenler Derneğimizin artık geleneksel yapısının ötesinde birçok ilde olduğu gibi bir kalkınma hamlesinde mutlaka üretken,destekleyici projelerinibekliyorum.Bunuİstanbulumuzda,İzmirimizde yurdumuzda dağılan bütün hemşehrilerimizden bekliyorum.Bu duygu ve düşüncelerle yönetime ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum,sağolun var olun.Diyerek sözünü bitirdi.

Tasarı bütçe Sabit Özpaçacı tarafından okundu.Söz alan Süleyman Çankaya fasıllar arası aktarma yetkisinin yönetim kuruluna verilmesinin ilave edilmesinin doğru olacağını söyledi,bütçe oylandı ve oybirliği ile kabul edildi.

Seçimlere geçildi, kongre sonunda Yönetim Kurulu Başkanlığına Süleyman Çankaya, Başkan Vekilliğine Mehmet Emlek, üyeliklere Sabit Özpaçacı, Kasım Kural, A.İlhami Özatağ, Hesna Göker, Mehmet Çetin, Mehmet Tekin, Ömer Alhan, yedek üyeliklere Sabri Kadıoğlu,Y.Nezih Sargın,İzzet Özel,Necmettin Çetintaş,Orhan Uçar,İlyas Gürağaç,Şevket Öztunç,Levent Kasa,M.Ali Yıldırım Denetleme Kurulu‘na Vahit Okumuşer, Hamiyet Özkalay, Vedat Dizman,yedeklere Sabri Ceylan, Seyfettin Öter, Sıtkı Demir, Haysiyet Kurulu‘na Hüsnü Süyün, Adil Özkan ve Salih Erdoğmuş seçildiler.Dilek ve temenniler bölümünde Divan başkanı Mustafa Peçen sayın belediye başkanına katıldığını dernek tüzüğümüzün üçüncü maddesi Kütahya ve Kütahya halkının gelişmesi için her türlü katkıda bulunmak maddesi de vardır.Başta başkan Çankaya olmak üzere başarılı çalışmalar yapmışlardır ve yapmaktadırlar.Belediyenin,Valiliğin ve diğer kuruluşların katkılarıyla Kütahyamız’ın çevre illeri geçmesi için paneller ,konferanslar ve seminerler düzenlenmesi lazımdır.İkinci bir hususta gençlere yönelerek onları aramıza almamız ve yetiştirmemiz gerekmektedir.Üçüncü bir hususta Allah birliğimizi dirliğimizi bozmasın,dernek bugüne kadar politikanın dışında kalarak çok güzel çalışmalar yapmıştır.dedi.Doğan Karaağaoğlu söz aldı.Kütahyamızın gelişmesi için Çanakkale Boğazı Köprüsünün yapılarak Çanakkale-Balıkesir-Kütahya yolunun açılması gereklidir.Kütahyanın en büyük projesi budur,bu yollar Eskişehir tarafından bay-pas edilmektedir.Bu hususta gayret sarfedileceğini umuyorum,teşekkür ediyorum dedi.Metin Bedir söz alarak kültür projesi adı altında yakın illerden hatta tüm Türkiyeden Dumlupınar şehitliğine ziyaretleri artıracak gezi projeleri yapılması husunda sayın Valim ve Sayın Belediye Başkanımın yüksek müsadelerine arz etmek istiyorum,İstanbulda derneğimize maddi,manevi katkıda bulunan büyüklerimiz var,onları burada anmak istiyorum.Eğitim gönüllüsü Kadir Adlım ağabeyimiz ,Ahmet Özağarı,Durmuş Candan,İsmet Çakar,Rafet Kalkan,Tevfik Özpaçacı gibi büyüklerimizin hasseten bilinmesini istedim.İstişare toplantılarında bu ağabeylerimizin çok katkıları olmuştur,.hepinize arz-ı hürmet ediyorum dedi.

Kongreye katılamayan milletvekillerinden Soner Aksoy,Hasan Fehmi Kinay,Alim Işık ve Hüseyin Tuğcu’nun telgrafları okundu.

İstanbul Şube başkanı Halit Ceylan söz alarak yeni yönetime 47. dönemde başarılar diledi.22. dönem milletvekili Alaattin Güven söz alarak,sivil toplum kuruluşlarını gönüllü üniversiteler olarak gördüğünü kiyd’nin 17 adet rektörü olduğunu kalıcı hizmetler vermenin önemli olduğunu söyleyerek yeni yönetime başarılar diledi.

Kütahya Valisi Sayın Şükrü Kocatepe söz aldı. Kütahya İlinden Yetişenler Derneği‘nin kendisiyle yaşıt bir dernek olduğunu ve ilk olarak 20’li yaşlarda Üniversite öğrenciliği sırasında KİYD’nin Ankara’daki öğrenci yurdu vesilesiyle derneğin sıcaklığını ve gölgesini hissetmiş biri olduğunu ifade etti.

Vali Kocatepe, “Derneğin hizmetlerinin gerçekten ulvi ve kalıcı boyutta olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsan yetiştirmek kadar güzel bir şey yok. Kütahya İlinden Yetişenler Derneğinin de bu konuda çok güzel destek ve hizmetleri oluyor. Tabi sadece Kütahya’dan yetişenlere destek verme değil, Kütahya’nın yetişmesi içinde gerekli olan bilgi birikimi ve proje üretimini de gerçekleştiren bir dernek. Biz Valilik olarak Belediyemiz, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve Meslek odalarımızla Kütahya için yapılacak olan gerekli hizmetleri üretmeye çalışıyoruz” dedi.
Vali Kocatepe, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kütahya İlinden Yetişenler Derneği olarak ayın belirli bir gününde bir araya gelelim. İlin Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Meslek Odaları Temsilcileri olarak Kütahya için neler yapılması gerekiyor, yaptığımız çalışmalarda eksikler nelerdir, ileriye yönelik ne tür projeler üretilebilir, bu konuda müşahede de bulunalım. Bunları düşündük ama bugüne kadar bunu gerçekleştiremedik. Kütahya İlinden Yetişenler Derneği bu konuda da ev sahipliği yapabilir diye düşünüyorum. Bu konuda ev sahipliği gerçekleştirilebilinirse, sanıyorum bu konu daha da sahiplenilen bir hale geldiği için kalıcı olur. Bizim içinde ışık tutan bir konum oluşturmuş oluruz. Biz eğitim konusunda bütün gücümüzle geçmişteki eksikleri tamamlamaya, gelecekteki yatırımlarımızı yapmaya çalışıyoruz ve tüm gücümüzü kullanıyoruz. Devletin imkanları, Özel İdare hatta Çinigar imkanlarıyla da eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Her konuda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama bizimde eksik kaldığımız konular elbette vardır. Birlik beraberliği sürdürme açısından da böyle oluşumların gerekli olduğuna ben inanıyorum.Teveccüh gösterdiniz bir plaket verdiniz.Teşekkür ediyorum,görevimizi yapmaya çalışıyoruz.Kendimi Kütahyalı olarak görüyorum,Kütahyalıyımda zaten. Her gün göreve başlarken memleketime hizmet etmenin hazzıyla işime başlıyorum.Ne yapabilirizin arayışı içindeyim.Sizlere layık olmaya gayret ediyoruz.Hepinize saygılar sunuyorum”dedi.

Divan başkanı Mustafa Peçen Sayın Valimizin bu içten ve samimi sözlerine çok teşekkür ediyorum.Allah razı olsun.diyerek şöyle devam etti.Muhterem arkadaşlar uzaktan yakından gelerek bizleri onurlandırdınız,Bu güzel manzara ilerde dahada güzel olacaktır,Hepinize teşekkür ediyorum ,sağolun var olun,toplantımız burada bitmiştir.

10 Mayıs 2009

İlgili Fotoğraflar

Comments are closed.